Biliyor ama olsun, sen söyle yine de

HAYAT

İnsan en çok sevildiğini, özlendiğini, âşık olunduğunu duymaya ihtiyaç duyuyor galiba. Bir beklenti duygusu ziyaret edip duruyor, belli zamanlarda. Güzel sözler hep yerine getiricidir. Cemal Süreya’nın bir şiirinde dediği gibi, “aşklar da bakım istiyor” elbet.

Sevildiğini bilen insan bunu neden duymak ister ısrarla? Bilhassa kadınlar önemser bunu. Ne kadar zaman geçse de, her hallerinden bilseler de isterler duymayı. “Seni seviyorum”un türleri olduğunu bilirler. Kadınlar çok daha iyi görür sözcüklerle. Belki de yazarların çoğu erkek. Fakat kadınlar kadar iyi okuyamaz erkekler, sözcüklerin şifrelerini onlardan iyi çözemezler. Bu yüzden erkeklerin söylerken farkına varmadıklarını, onlardan önce bilir sezgileri güçlü kadınlar.

Bir kadın sevildiğini, özlendiğini, dolu dizgin aşık olunduğunu neden duymak ister defalarca? Bence bunun iki önemli sebebi var. İlki kadınların sözcükleri okuma becerisinde saklı. Her bir sesin tonlanışındaki armoniyi, insan kulağının duymakta zorlanacağı frekansları kalbiyle duyar kadın. Seni seviyorumun, seni çok özledimin, aşığım sananın ne kadar derinlerden söylendiğini, öncekilerden farkını anlar. Kadının zihninin bir yerinde tuttuğu bir zaman çizelgesi vardır. Bu çizelgenin farklı noktalarına koyar aşkının iniş çıkışlarını. Görülmez işaretler vardır. Erkeklerin (ve benim de) anlam veremeyeceği, kavramsal olarak bir yere koyamayacağı işaretler… Davranışlardan ve en çok da sözcüklerden toplarlar o delilleri, her biri özenle zaman çizelgesinde alır yerini.

Söylemelerin bir diğer sebebi -belki de sonucu demeliyim-, kadının içinde gizli. Kadınların hisler konusundaki ustalığı sadece erkeklerle ilgili değil elbet. Kendi hislerinin de ustasıdır kadınlar. Bir saat tamircisi gibidirler bu bakımdan. Seni seviyorumun, seni çok özledimin, aşığım sananın sonuçlarını, ruhundaki yansımasını, yankısını bilirler. O eski heyecanı kim duyumsamak istemez her defasında! İlk dokunuşlardaki o kendini ölecek gibi hissetme hâlini yıllar sonra da yaşamak mümkün müdür? Bunu da işaretler kadın, o uzun zaman çizelgesinde. Bir tane adam için, bir tane kendisi için.

Ona söylemenin, basit bir mutluluk, olağan bir romantizmden çok daha fazlası olduğunu bilen erkekler asla geçiştirmezler bu ritüeli. Her zamanki gibi sevilmek istemez kadınlar. Her defasında farklı renklerle, farklı seslerle sevilmek isterler ve her öpüşmede bir başka koku ve tat ararlar. Binlerce seni seviyorum, seni özledim, aşığım sananın arasındaki farkı anlayabilirler. Bu yüzden bir erkek, içinden gelmeyecekse hiç söylemesin daha iyi. Bu sayede sadece bir defa kırmış olur.


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.


Comments

 1. Keşke hayatımıza giren tüm erkekler böyle ince düşünebilse. Çoğu erkek için seni seviyorum demek mecburet gibi birşey. Yazınızın çıktısını aldım ve bazı cümlelerin altını çizmek istedim. Yazıyı bitirdiğimde fark ettim ki cümlelerin çoğunun altı çiziliydi. Çok değerli ve bence tüm erkeklerin okuması gereken bir yazı olmuş. =)

 2. Yazı Güzel olmuş ama bi EKSİKLİK var !…
  İnsanoğlu KADIN / ERKEK olarak bir elmanın iki yarısı gibi yaratılmış olup, her ikisine de SEVMEK için BİR KALP ve SEVİLDİĞİNİ duymak için 2 kulak ve duyduklarından EMİN olabilmek için de bir AKIL vermiştir YARADAN ….
  Fiziksel basit bir kaç ayırıcı özellikleri dışında hemen hemen aynıdır KADIN ve ERKEK !
  KADININ ihtiyacı olan SEVİLME ihtiyacı kadar ERKEK de buna ihtiyaç duyar ve bilmek ister !
  Sevginin DELİLİ olmaz ! sadece sevginin dışa yansıması ve sunulması sözkonusudur !

  Baharın müjdecisi çiçekler olmasa biz baharın geldiğini nasıl anlarız ? ve BAHARA güzellik katan, Çiçeklerin kokusu, rengi ve Doğanın kıpır kıpır canlı ve taze yeniden doğuşu değil midir ?

  Fazla SÖZE ne hacet ?

  Seven Sevdiğine SEVDİĞİNİ söyleyiversin !…. bi zahmet !
  Gerçekten SEVİYORSA ve SEVİLİYORSA elbet !…

  13.12.2014 16:00

  Veysel Uygun

 3. Her seferinde biz erkekler neden kadınları anlamak ve onları sevmek için sevdiğimizi anlatmak için çeşitli yollar aramak zorundayız. Biz erkeklerinde kalbi var az yada çok sevilmeye ihtiyacımız var. Allah aşkına biraz da kadınlar araştırsın bir erkek nasıl sevilir diye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir