Bin özür, bir özrü kapatmaya yetmez bazen

HAYAT

Özür dilediğimizde, “bunu bir daha yapmayacağım”ızın da sözünü veririz değil mi? Özrün içinde söz de bulunmalı. İki kelimede, “özür dilerim”in içinde üzüntü de, pişmanlık da, söz de var. Olmalı! Diğer halde, dilenen her bir özür, başlı başına bir “özür” olur.
Özür dilemeyi alışkanlık haline getirmek en tehlikelisi. Bir insandan herhangi bir konuda ikinci defa özür dilediğimde, bu durumu enine boyuna düşünürüm. Bilirim ki, daha sonraki özürler, o affetse bile aramızdaki mesafeyi birer adım açacaktır.
Özür dileriz ve bekleriz. Kabul edilmesini, affedilmeyi, her şeyin eskisi gibi olmasını umarız. Tabi her özür bir değil. Gerçekten üzgün ve pişman insanın özrü ile üzerindeki sorumluluğu atıp “tamam, bak özür diledim ya” diyenin özrü apayrı. Özrü kabul gören insanın yüzündeki o ilk anki rahatlık, hemen sonra hiçbir şey olmamış gibi devam edebilme genişliği beni çok rahatsız ediyor. Karşısındaki kişiden hızlı olmamalı kişi, onu beklemeli. Özür dilemek erdemdir derler ama siz yine de bunu alışkanlık haline getirmeyin.


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.


Comments

 1. Sayın Erdal Kaplanseren,
  “Özür”üzerine kısacık,ancak, anlam derinliği açısından da
  sınırsız boyutta çağrışım zenginliği içeren yazınız bana, yepyeni
  ufuklar açtı…
  Belli ki, “özür”ü tanımladığınız düşünceleriniz, hayat imbiğinden damla damla damıtılmış ve de “hayat”la test edilmiş sahici yargılar tadındaydı…
  Sağlık dileklerim ve selâmlarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir