Bir Bira Hikâyesi: Heineken

ŞEHİR

Genç bir girişimci olan Gerard Adriaan Heineken, annesinden borç aldığı parayla eski bir bira fabrikasını satın alarak Heineken’i kurduğunda takvimler 1864’ü gösteriyordu. Aradan geçen zaman içinde şirketi dünya çapında büyüdü, atlatılan ekonomik buhranlar ve savaşlar sonrasında bugünkü halini aldı. Dünyanın 70 ülkesinde faaliyet gösteren Heineken’e ait 125 marka bulunuyor. 54.000 çalışana sahip olması da bir başka önemli bilgi.

Amsterdam’a her gidişimde Heineken’in müzeye dönüştürülen ilk fabrikasını görme planı yapıyordum. Son gidişimde gerçekleştirmek nasip oldu. Bu tarihi biranın nasıl bir ortamda, hangi aletlerle üretildiğini doğal haliyle görmek heyecan vericiydi. Heineken’in ilk şişesinden itibaren geçirdiği dönüşümü anlatan sergide işte bu fotoğrafı çektim. Şirket, şişelerdeki logoyu çok küçük düzeltmeler haricinde değiştirmeden bugüne kadar taşımış. Bu da aynı bir başarı olarak deftere yazılmalı. Ticari bir marka olmanın yanı sıra, pek çok bira severin gönül bağı kurduğu Heineken, bugün özellikle Avrupa’da en çok tercih edilen ilk markalardan biri konumunda. Her ne kadar ülkemize de ithal ediliyor olsa da, fiyat seviyesi çok yüksek durumda. Heineken ülkemizde bir fabrika kurana kadar bu durum pek değişmeyecek gibi görünüyor.

Eylül 2011 – Amsterdam/Hollanda


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir