Bira Bahçesinde Öğleden Sonra Birası

ŞEHİR

Bira dendiğinde ilk akla gelen ülke şüphesiz Almanya. Çoğu insan, dünyada birayı en yoğun tüketen milletin Almanlar olduğunu sanıyor. Fakat istatistikler farklı söylüyor. Dünyada kişi başına bira tüketiminin en yüksek olduğu ülke Çek Cumhuriyeti. İkinci sırada İrlanda var. Almanya ise üçüncülüğe talim ediyor.

Aslında bu önyargının çok önemli dayanakları var. Birincisi, Almanlar bira kültürüne çok büyük katkılar sunmuş bir millet. Her eyaletinin kendine özel yüzlerce bira markası bulunuyor. Bazı kaynaklara göre Almanya’da toplam bira markası 5000’i geçiyor. Üretici şirket sayısı ise 1300 civarında. En çok gittiğim ülkelerden biri olduğu için, farklı şehirlerinde uzun uzun vakit geçirirken, Almanların bira kültüründen de nasiplenmeye çalıştım.

Birayı görkemli biçimde sunmaları, hayatlarının önemli bir parçası görmeleri, Almanları bira ile özdeş tutmak için oldukça geçerli sebepler. Eh, Oktoberfest’i anmamak olmaz. Her yıl Eylül ayının son günlerinde başlayıp Ekim’in ilk günlerinde düzenlenen iki haftalık muhteşem bir festival. Biranın harman olduğu yer, Bavyera’nın başkenti Münih’te gerçekleşiyor. Tam da şu günlerde… Oktoberfes’in birası özel mayalanıyor. Lezzet ve alkol bakımından daha farklı ve sert olan özel bira, her yıl festivale katılan milyonlarca birasever için bulunmaz bir nimet.

Yılın diğer zamanlarında Münih’te dolaşırken, fotoğraftakine benzer mekanlarla karşılaşmanız çok normal.  Her yaştan insan oturmuş sohbet eşliğinde biralarını yudumlıyor. Üstelik öyle narin bardaklarda değil, Maß adı verilen 1 litrelik dev bardaklarla içiyorlar köpüklü biralarını.

Almanlar alkol almak veya sarhoş olmak maksadıyla bira içmiyor. Sevdikleri için içiyorlar. Şimdiye kadar bira içip sarhoş olmuş bir Alman görmedim. Yolunuz bir gün Münih’e düşerse, fotoğraftaki gibi bir bira bahçesinde oturun, 1 litrelik bardakta biranızı alın ve tadını sonuna kadar çıkararak için. Sonra da fotoğrafını çekip bana gönderin. :)


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.


Comments

  1. Dikkat ettim de her fotoğraf ayrı makinayla çekilmiş. Kaç tane fotoğraf makinası kullanıyorsunuz ?

  2. Kullanmakta olduğum 3 farklı Canon modeli var. Her biri farklı segmentlerde. Bazı fotoğraflar daha eski ve onları önceki makinelerimle çekmiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir