Bira ve Bisiklet

ŞEHİR

Almanlar’ın biraya düşkünlüğü malumunuz. Bu düşkünlüğü esasında birayı çok yoğun tüketmelerine değil, bir yaşam tarzı hâline getirmelerine ve çeşit konusundaki çalışkanlıklarına bağlamak gerekiyor. Zira dünyada kişi başına bira tüketiminin en yoğun olduğu ülke, sanılanın aksine Almanya değil, Çek Cumhuriyeti’dir.

Almanya’nın tüm şehirlerinde bira için etkinlikler düzenleniyor, bahçe ve kapalı mekanlarda günün çoğu saatinde kalabalıklar halinde bira tüketiliyor. Şaşılacak bir şey yok bunda. Size şaşılacak şeyi bu fotoğrafla göstermek istedim. Bir yandan bira içip, bir yandan pedal çeviren insanlar… Bu fotoğrafı Berlin’de çektim. Daha önce internette görmüş ve merak etmiştim. Denemeyi düşünüyorum ilk fırsatta. Fakat karşılaşmam bir hayli enteresan oldu. Trafikte gitmekte olan bir platform, üzerinde bir bar var. Etrafındaki iskembelere oturmuş pedal çeviren ve fıçıdan bira dolduran adamlar ve kadınlar… Şehri şaşkın bakışların hedefi olarak gezen bu insanlar eminim çok eğleniyorlar. Önümüzdeki hafta Münih’te olacağım. Şayet denk gelirsem, “beer bike” ayinine katılmak ve size oradan fotoğraflar sunmak istiyorum.

Eylül 2011 – Berlin/Almanya

 


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir