Bisiklet Kardeşliği

ŞEHİR

En çevreci ulaşım aracı olan bisikletin yaygınlaşması için son yıllarda “bisiklet paylaşım sistemi” (Bicycle sharing system) adında bir sistem işletiliyor. Şehir bisikleti de (City bike) yaygın olarak kullanılan bir isim. Dünyanın pek çok büyük şehrinde (200’den fazla uygulama olduğu tahmin ediliyor) başarıyla uygulanan bu sistem, genellikle belediyelerle özel sektör kuruluşları tarafından ortaklaşa kuruluyor. Sisteme üye olan kullanıcılar, şehrin farklı yerlerindeki istasyonlardan bisikleti alıp işini gördükten sonra bir başka istasyona bırakıyor. Gelişmiş sistemlerde bisikletler GPS uydularıyla izleniyor.

Çevre kirliliğinden, trafikten, gürültüden ve stresten uzaklaşmak için bire bir. Gel gelelim bizim ülkemizde pek az şehir uygun bu sistem için. Bir dönem Yalova’da belediyen öncülüğünde kurulmuş fakat sonrasında ne yazık ki başarılı olamamıştı. İnsanımızın bisikleti bir vasıta değil de, oyun aracı olarak görmesi de bence bunda bir etken. Bisiklet yollarına saygı göstermemek, otomobilleri bisikletlierin zerine sürmek ve daha pek çok olumsuz davranış yüzünden büyük şehirlerimizde bisiklet kullanmak meşakkatli iş.

Aralık 2010 – Paris/Fransa


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.


Comments

  1. Barcelona da bu sistemi başariyla uygulayan şehirlerden birtanesi şehir yaklaşik 150 farkli noktasinda bulunan bicing duraklarindan bisikletinizi alip şehrin başka bir ucunda ki duraga birakmak mümkün. Bisiklet yaşam biçim olmuş durum da bu şehir de =)

  2. Bu sistem şuanda konya da uygulanıyor ve çok beğendiğim bir sistem..sadece Türkiye de konya da uygulanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir