Erdal Kaplanseren kimdir?

Ben kimim?

Gazeteciliğe 1996 senesinde, Sabah Dergi Grubu bünyesinde yayımlanan PC Magazine Türkiye’de muhabir olarak başladım. Sonrasında Yeni Yüzyıl’da teknoloji editörlüğü görevine geçtim. 1998’de, Milliyet Dergi Grubu’na bağlı, İngiliz lisanslı .net’te yazı işleri müdürü olarak görev aldım. Yayın Yönetmeni göreviyle bu dergide 3.5 sene çalıştım. 2000-2002 döneminde Milliyet’te teknoloji üzerine haftada iki gün sayfa hazırladım. Gazete ve dergi çalışmalarına NTV Radyo ve CNBC-e ile farklı mecralar ekledim. 2003’te Posta’da teknoloji konusunda köşe yazmaya başladım ve 4 sene boyunca buna devam ettim.

2004 yılında Hürriyet‘te editör olarak çalışmaya başladım ve askere gidip geldikten sonra yine dergiciliğe döndüm. 2007-2014 yılları arasında PCnet dergisinde Yayın Yönetmeni olarak çalıştım. Hürriyet gazetesinde hafta sonları bilim ve teknoloji üzerine makaleler kaleme aldım. Halen Hürriyet TV’de Tekno TV programıyla teknoloji videoları hazırlıyorum.
2014 Mart ayında Layka adlı yayıncılık şirketimi kurdum. İçerik hizmetleri veriyorum ve yayınlar hazırlıyorum.

Profesyonel işim olan yayıncılık haricinde, kısa öykü yazarlığı yapıyorum. Az bir kısmını bu blog’da yayımladığım yazılarım için işi gücü hal yoluna soktuktan sonra bazı kitap fikirleri var. Yazarlık haricinde çocukluğumdan bu yana müzikle ilgiliyim. 20’li yaşlarımın başlarında TRT İstanbul Radyosu korosunda tenor olarak çalıştım; solfej ve şan eğitimi aldım. TRT’den ayrıldıktan sonra sesimi bir daha kullanmadım. Çok sayıda enstrüman çalıyorum ve öğreniyorum. Klasik müzik besteleri yapıyorum. Kısmet olursa bu bestelerden albüm hazırlama niyetim de saklı duruyor.

Ve elbette hayatımda çok güzel insanlar var. Annem, babam, kardeşlerim, arkadaşlarım var mesela. Hayatımı güzelleştiriyorlar. Kalbimin başköşesinde oturan iki insan canım oğlum Çınar ve canım sevgilim Miray. Onlar sayesinde kendimi hep çok şanslı hissettim. Çınar’ın babası olmak ve Miray’ın sevgilisi olmak beni dünyada en çok mutlu eden iki şey. Hayatım aşağı yukarı böyle işte.
   

Who I am?

Erdal Kaplanseren started journalism as a correspondent in PC Magazine Turkey, in 1996. He moved to Yeni Yüzyıl daily newspaper as the technology editor, and then in 1998, became the editor-in-chief of .net Turkey magazine. Kaplanseren worked as the publication director of .net for 3.5 years. Between years 2000 and 2002, he wrote for Milliyet newspaper two days per week. He also stepped into broadcasting media with NTV Radio and CNBC-e. In 2003, Kaplanseren began writing a technology column for Posta newspaper and continued for 4 years. He began working as an editor for Hürriyet newspaper in 2004. After completing his military service, he returned to the magazine business. Kaplanseren has been working as the publication director for PCnet since 2007. He’s also blogging from time to time, and preparing a regular tech show named TeknoTV in Hürriyet.com.tr.