Eyfel’e Eteğinin Altından Bakmak

ŞEHİR

Bir çocuğun, bir kadının eteğinin altından gizlice bakması gibi, Eyfel’in hemen dibinde durup onu seyretmek. Her açıdan farklı bir görkem! Bir sokaktan dönüp tüm ihtişamıyla karşımda belirdiği o anı unutmam mümkün değil. Yaklaştıkça heyecanım artmış, bir mabede doğru yol aldığım hissini uyandırmıştı. Fransızların en büyük başarılarından biri, belki de “bir demir yığını” olarak nitelendirilebilecek bu kuleyi dünyanın en merak edilen objelerinden biri haline getirmek oldu. Her yıl 6 milyon turisti kendisine çekiyor.

Kışın hakkını verdiği günlerde Paris’e gittim. Eyfel’in gece ışıklarla gelin gibi süslendiğini biliyordum. Hem ışıklarıyla, hem de kar altında görmek istedim. Karda fotoğraf çekmek diğer zamanlardan çok daha zor. Hem makineyi koruma ve doğru fotoğrafı yakalama telaşı, hem de soğuktan korunma… Bunun gibi birkaç kare çektim Eyfel’in eteğinin altından. Böylesi bir geometrik şaheseri çekerken doğru açıyı bulmak sanılandan çok daha zor. Bu kareyi ben çok sevdim. Çünkü Eyfel’in pek de aşina olmadığımız bir detayını sunuyor. 2,5 milyon perçinle birbirine tutturulmuş 18.038 demir parçası ve bir kış akşamında üzerine dökülen yıldız tozları…

Aralık 2010 – Paris/Fransa


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir