Görkemli apartman merdivenlerini severim

ÇEKMECE
İşte kast ettiğim güzellikle bir apartman merdiveni.

Şehir hayatını seviyorum. Sevdiğim şehirlerin ortak yanlarından biri, görkemli apartmanlara sahip olmaları. Yüksek tavanlı, geniş bir girişe sahip, gösterişli merdivenlerle çıkılan apartmanlar… Asansörleri de eski tip, ahşap oluyor genelde. İstanbul’da Teşvikiye-Nişantaşı semtlerinde bu apartmanlardan çokça görebilirsiniz. Bunlardan birinde yıllarca ikamet ettim ve şimdiki evim de böyle bir apartmanda. Tek bir farkla: Merdivenleri ne yazık ki sevdiğim gibi değil.

Apartmanların merdivenlerine özel bir ilgim var. Dış görünüşü merak uyandıran, antresi geniş apartmanlara girdiğimde merdivenlerini de görmek için asansör kullanmıyorum. Basamaklarında kullanılan taşlar, trabzanın üst kısmındaki ahşap malzeme ve ferforjelerin biçimi, duvar rengi ile görselliği taçlandıran tablo veya duvar resimleri… Hepsini ayrıntılarıyla inceliyorum. Öyle apartmanlar var ki, dış görünüşünden etkilenip “kim bilir merdivenleri nasıldır” diye düşünüyorum. Bir fırsatını bulup gezmek istiyorum. Esasında ileride ayıracak zamanım olursa apartman merdivenlerinden müteşekkil bir fotoğraf projesi yapabilirim.

Şehir insanlarının yaşam alanlarına saygısını ve titizliğini gösteren detaylardan biri bence apartman merdivenleri. Bir apartmanın ruhunu sadece dış görünüşü değil, kapısı, merdiveni, duvarları, tavanı, asansörü ve ışıklandırması belirliyor.


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.


Comments

  1. :)) Çok güzel yazmışsınız, ben de aynen böyle merdivenlere hayranım. Bir de açık hava merdivenlerine, hani dik yokuş yerine, eskiden yapılmış, bakmaya doyamadığınız merdivenler var ya, hani deniz kenarındayken sizi, birden bire bir tepenin üzerine çıkaranlar:)

  2. Yüksek tavanlar, özenli yer döşemeleri ve görkemli merdivenleri sevdiğim için, arada dönüp yazınızı okuyorum. Gerçekten de ortak yaşam alanına saygıyı, görgüyü gösteriyor merdivenler. Ayşe Kulin’in Narmanlı’yı tarifindeki detaylar, gösterilen özen, seçilen malzemeler…
    Nils Eisfeld böyle görkemli merdivenleri konu alan bir çalışma hazırlamış. Görünce yazınız geldi aklıma, belki ilginizi çeker. http://500px.com/photo/514237

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir