Ich gehöre nicht zur Baader/Meinhof Gruppe

ÇEKMECE

“Ich gehöre nicht zur Baader-Meinhof Gruppe”, yani “Ben Baader/Meinhof Grubu’na ait değilim”. 70’lerin Almanyası’nda, dönemin en etkili Alman sol örgütü RAF’ın (Rote Armee Fraktion) ses getiren eylemler yapmasıyla artan polis baskısına karşı, “sade vatandaşların” kendi otomobillerine yapıştırdığı bir sticker yazısı… Alman polisinin, Nazi

Almanyası’nı aratmayacak bir şiddetle, her şüphelendiği kişiyi sorgusuz sualsiz tutuklaması sebebiyle, bu sticker pek çok Alman için zaruret halini almıştı.
O yıllarda büyük Alman şehirlerinin duvarlarını süsleyen bu bu aranıyor afişi, tarihin soluk bir kanıtı. Aranıyor afişinde görünen kişilerin büyük kısmı devlet tarafından öldürüldü.


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir