Kadınlar Seyredilişlerini Seyrederler

HAYAT

John Berger, bir yazısında erkeklerin davrandıkları gibi, kadınların ise göründükleri gibi olduklarını ifade ediyor. Berger’ın şu sözü ise yazının en can alıcı kısmını oluşturuyor: “Erkekler kadınları seyrederler. Kadınlarsa seyredilişlerini seyrederler.” Dünyanın önde gelen sanat eleştirmeni ve entelektüellerinden John Berger’a göre bu durum, yalnız erkeklerle kadınlar arasındaki ilişkileri değil, kadınların kendileriyle ilişkilerini de belirliyor. Kadının içindeki gözlemci erkek, gözlenense kadındır. Böylece kadın kendisini görsel bir metaya dönüştürmüş olur.

Geçen yaz Brüksel’de başıboş dolaşırken, şehrin en işlek caddelerinden birinde bu görüntüyle karşılaştım. Tek bir ana saplanmış bir görüntü değildi bu. Kadının önünde uzanan uzun manzaraya bakar gibi yaptığı, erkeğin onu seyrettiği, basit sayılabilecek bir kompozisyon. Fakat benim açımdan bu görüntüyü çekici kılan detay, kadının duruşundaki kendine güven, bu kendine güvenin yüzündeki yansıması; sevdiği adamın onu hayranlıkla seyredişini seyretmesi.

Haziran 2011 – Brüksel/Belçika

[box type=info] Kamera: Canon EOS 550D
F durağı: f/2.8 
ISO hızı: ISO-100
Poz süresi: 1/3200 sn.
Odak uzunluğu: 17 mm [/box]

 


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.


Comments

  1. Berger’in mükemmel saptaması… “Erkekler kadınları seyrederler. Kadınlarsa seyredilişlerini seyrederler.” Her zaman için en sevdiğim nokta atışı.

    keyifli yakalanmış bir an elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir