Karadeniz’de Batan Gemiler

ÇEKMECE

“Allah büyük ama kayık küçük” derler Karadeniz’in doğusunda insanlar. Karadeniz’de bırakın bir kayığı, dev gemiler bile küçücük kalır. Sinop’tan başlar, ta Hopa’ya kadar devam eder Karadeniz’in doğusu. Sanki deniz orada daha bir heyecanlı, daha bir hırçın döver kıyıları. Karadeniz’de gemiler neden batar? Kaza mı? Belki. Fırtına da olabilir belki. Fakat bence Karadeniz’de gemiler en çok hüzünden batar, hüzünden. Bu yüzden üzgün, suspus gördüğümüz bir yakınımıza sorarız “Hayrola, Karadeniz’de gemilerin mi battı?” diye.

Bu sözün kaynağıyla ilgili farklı söylentiler var. Rivayete göre, Rus Harbi sırasında Giresun’dan Trabzon’a yardım malzemeleri götüren gemiler fırtınaya yakalanarak battığı için söylenegelmiş bir deyim. Bir diğer hikâye de, 12. yüzyılda varlık göstermiş Ahlatşahlar Beyliği’nin çok sayıda gemisinin Karadeniz’de batması sonucu ortaya çıktığı yönünde.  Merak ediyorum, Karadeniz’e kıyısı olan diğer ülkelerde de benzer bir söz var mıdır diye… Karadeniz’in huyu o ülkelere de aynı sonuçta. Benzer öyküleri vardır yüksek ihtimalle.

Batan gemiler kadar, kıyıya vuran gemiler de ilgi çekici benim için. Denizde yüzmesine alışkın olduğunuzu bu devleri kıyıya çıkmış görmek eminim çoğu insan için şaşırtıcıdır. Karadeniz’in sütliman olduğu bir anda, böyle kıyıda bekleyen bir gemi görürseniz mutlaka fotoğrafını çekin. Kıyıya vurduğunuz zamanlar çıkarıp bakar, kendi hikâyenizle onun olası hikâyesini karşılaştırıp durursunuz.
Eylül 2011 – Trabzon/Türkiye


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.


Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir