Merhamet

ÇEKMECE

Her gün bir defa daha emin oluyorum. En çok merhamete ihtiyacımız var.

İnsanlığın yok oluşu, bu duygusunu yitirmesiyle başlıyor. Her yerde, ama her yerde. Evde, okulda, işte, sokakta, otobüste, her yerde; sadece tanıyıp sevdiklerimize değil, tamamen yabancı olanlara da merhamet gösterirsek, bu hissi içimizde korursak hayat ve dünya cennete döner.

15. yüzyılda yaşamış İtalyan ressam Antonello da Messina’nın “Pieta Con Un Angelo” adlı bu tablosu, merhameti en iyi anlatan sanat eserlerinden biri.

Öldürülmüş İsa’nın cansız bedenini dik tutmaya çalışan bir melek resmedilmiş. Ağlıyor ve İsa’nın bedenini mavi bir örtüyle sarıyor.

İnsanlardan merhametinizi esirgemeyin. Küçük bir davranışınız, bir insanın hayatını kurtarabilir veya ölüme terk eder.

 


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.


Comments

  1. Çok doğru. Bende son günlerde bunu düşünmekteydim. İnsanlar sanki giderek daha acımasızlaşıyor ve bencilleşiyor(Belki hep böyleydiler de yeni farkına vardım). Büyük bir çoğunluk” ben kendimi kurtarayım da ne olursa olsun kimin canı yanarsa yansın, onlar ne olacağını kendi düşünsün” formatında gibiler. Paylaşmak,üretmek gibi değerler demode oluyor.
    Bence kıtlık bilincinin eseri bu olanlar. Dünya’nın neredeyse sınırsız kaynağa sahip olduğunu unutuyor insanlar. Ufak kar hesaplarıyla acımasızlaşıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir