San Francisco Sokaklarında

ŞEHİR

San Francisco’nun en önemli simgelerinden biri olan “cable car”lar, engebeli sokakların ve caddelerin vazgeçilmezi. Neredeyse şehir kadar eski olan bu toplu taşıma araçları, adeta yerdeki teleferikler gibi. Sürekli hareket eden bir kabloya bağlı olarak sabit bir hızda giden bu arabalar, San Francisco’nun hâlâ en önemli ulaşım aracı.

1840’larda ilk olarak Londra’da kurulan cable car’lar, 20 yıl sonra New York’a, 1973’te San Francisco’da kurulmuş muhteşem bir sistem. Amerika’nın çoğu şehrinde cable car’la seyahat edebilirsiniz. İstanbul Beyoğlu’ndaki nostaljik tramvayı ona benzetebilirsiniz. Lizbon’un meşhur tramvayları ve füniküler sistemi de klasikler arasında yer alıyor. İtalya ve İngiltere’de de yaygın olarak kullanılan cable car’ları uygulayan diğer ülkeler Fransa, Kore, Yeni Zelanda ve Kolombiya.

Şayet yolunuz bu şehirlere ve bilhassa San Francisco’ya düşerse, yapmanız gereken şeylerden biri cabler car’a binip şehre o pencereden bakmak olmalı.

Ekim 2011 – San Francisco/ABD

 


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir