Sana gidiyorum demeye geldim

ÇEKMECE

Sana gidiyorum demeye geldim. Gözyaşların faydasız. Verlaine’in güzelce dediği gibi, pis ayazda. Sana gidiyorum demeye geldim. Eski günler aklına geliyor, ağlıyorsun. Şimdi elveda vakti geldiğinde, bembeyazsın ve nefessiz. Evet pişmanım, sana gidiyorum dediğim için. Evet seviyordum seni evet, ama… Sana gidiyorum demeye geldim. Uzun hıçkırıkların faydasız. Verlaine’in güzelce dediği gibi, pis ayazda. Sana gidiyorum demeye geldim. Mutlu günler aklına geliyor, ağlıyorsun. Şimdi elveda vakti geldiğinde, hıçkırıyor, inliyorsun. Evet pişmanım sana gidiyorum dediğim için. Ama artık canıma yettin!

Bir şarkının sözlerini bu şekilde cümleler halinde peş peşe yazmak iyi bir fikir mi bilmiyorum. Fakat bununla birlikte, gayet net farkındayım ki, Serge Gainsbourg’un bir şarkısın anlatırken işe onun sözleriyle başlamalı. Şarkının kendisini (Je suis venu te dire que je m’en vais) dinlemek isterseniz buyrun size play düğmesi:

Dinlemeye başladınız mı? Evet… Devam edelim. Serge Gainsbourg’un, ne adi bir adam olduğunu bu şarkıdan da anlıyoruz. “Sana gidiyorum demeye geldim” diyen bir şarkıyı, Jane Birkin’e kayıttan hemen sonra stüdyoda dinletiyor. Şarkı başladığı an gözyaşlarına boğuluyor Jane. Bu sırada Serge, bu ağlamanın hıçkırıklarını kayda alıyor. Şarkıda duyduğunuz o hıçkırıklar var ya, bir sonbahar akşamında Paris’teki leş gibi bir stüdyoda gizlice kaydedildi.

Sonuç mu? Evet, şarkıdan sonra terk etti Jane’i. Adamlar hayatı şarkı gibi yaşıyor, film gibi yaşıyor olum.


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.


Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir