Şehirde Bir Yeşil

ŞEHİR

New York’ta, gökdelenleri ve görkemli binalarıyla ünlü Manhattan’ın göbeğinde 3.6 km²’lik bir bir doğal alan var. Dünyaca meşhur Central Park’ın varlığı, modern şehirle yeşilin yanyana durabildiğinin kanıtı. 7. Cadde’den, yüksek binaların arasından yürüyüp Central Park Sokağı’ndan karşıya geçip park kapısından içeri girince, dünya değişiyor. Az önce etrafı saran otomobiller ve bir yerlere yetişmeye çalışan telaşlı insanların yerini ağaçlar, sincaplar, spor yapan veya sakince dolaşan insanlar alıyor. Bu parkı bir ucundan diğer ucuna dolaşmak saatlerinizi alır.

Central Park’ta vakit geçirirken, modern şehrin temsilcilerinden biri olan New York’ta, doğayı tamamen öldürmeden bir parça bırakabilmenin mümkün olabildiğini fark ediyor insan. İstanbul’da da buna benzer yerler yok değil. Çoğumuzun haberi yok. Örneğin Beşiktaş’tan Ortaköy’e giden caddenin sol kısmında kalan Yıldız Parkı… Veya Boğaz’a bakan devasa Emirgan Korusu… Şehrin içinde böylesi tabiat alanlarının kalması, bizlerin de arada nefes alabilmesi için elzem. Varolmaları yetmiyor, farkında olmak da lazım.

Ekim 2011 – New York/ABD


Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir