Steve Jobs’un Isırık Aldığı Elma

HAYAT
Ünlü İngiliz matematikçi Alan Turing, 2. Dünya Savaşı’nda Alman’ların “Wehrmacht Enigma” adlı meşhur şifreleme makinesinin çalışma prensibini çözümleyerek tarihe geçmiş bir bilim adamı. Savaş tarihçilerine göre, Turing’in yönettiği Bletchley Park enstitüsünün bu başarısı sayesinde savaş en az 1 yıl erken bitti. Turing, bilgisayar biliminin kurucularından biri olarak da sayılıyor.
Avrupa’da derin yaralar açtıktan sonra biten savaştan kısa süre sonra, Alan Turing, odasında bir erkek öğrencisiyle eşcinsel ilişki kurarken yakalanıyor. “Yakalanıyor” diyorum çünkü o dönemde pek çok ülkede olduğu gibi İngiltere’de de eşcinsellik büyük bir suç sayılıyor. İlaçla hadım edilme veya hapis cezasından birini seçmeyi katlanılmaz bulan dâhi bilim adamı, bir elmanın içine siyanür enjekte edip yiyerek intihar ediyor. Cesedini bulanlar, tek bir ısırık alınmış elmayı hemen yanında görüyor.
Tek diş ısırılmış o elma, bilgisayar bilimlerinin kurucusu Alan Mathison Turing’in anısına, Apple şirketinin adı ve simgesi oluyor. Apple’ın efsanevi beyni, günümüz teknolojisinde büyük pay sahibi olan Steve Jobs’ı kaybettiğimiz bugün, Turing’in yediği elmayı da hatırlayalım. Şimdi, mutfaktaki sepetin içinden bir elma kapıp tek bir ısırık alın, Turing ve Jobs’ın anısına…
Her şey için teşekkürler Steve. Sana çok şey borçluyuz. Teşekkürler ve güle güle…

Erdal Kaplanseren

Erdal Kaplanseren

Bu blog'da, ben Erdal Kaplanseren'in hayatına konuk olacaksınız. Belki de okurken ben sizin hayatınıza misafir olacağım, bunu henüz bilmiyoruz. Bunun için yapmanız gereken, ana sayfada akan ve kategoriler içindeki yazıları açarak hayata, insanlara, mekanlara, ilişkilere, izlediklerime, dinlediklerime, okuduklarıma dair düşüncelerime dalmak. Hepsi bu kadar. Hakkımda sayfasını ziyaret ederek benimle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.


Comments

 1. Bu çok sözü geçen bir konu aslında. Ancak bunun doğru olmadığı yönünde de söylentilerin varlığı unutulmamalı. Buna dayanak olarak da Apple firmasının ilk logosu olan ağaç altında oturan Newton figürünü gösteriyorlar ve logonun Newton’a ithafen bir elma olduğunu iddia ediyorlar.

  Aşağıdaki linkte Apple firmasının yıllar içindeki logoları var. İlginizi çekebilir diye düşündüm.
  http://www.canburaktumer.com/warehouse/bcle-01.jpg

 2. Türlü rivayetlerden biri de zaten. Apple’ın bu iddia karşısında suskun kaldığını biliyoruz. Fakat bana çok akla yatkın geliyor.

 3. Evet. Newton göndermesi aşikâr. Fakat bilgisayar biliminin kurucularından Turing’e gönderme olduğuna delalet bence ısırık. Turing, anlattığım gibi, zehirli elmadan tek bir ısırık alarak hayatına son veriyor.

 4. Aslında Apple’ın 1976-1977 civarı ortaya çıkan renkli elma logosu da Gökkuşağı Bayrağına ve dolayısıyla eşcinselliğe bir gönderme olabileceği oldukça aşikar. Bu da Turing’in eşcinsellik sebebiyle intihar etmesi hikayesiyle daha iyi uyuşuyor.

 5. Bu gün okula gitmemek bile geldi aklımdan. Steve Jobs hayran olduğum bir kişiydi. 10 sene daha yaşasaydı dünyayı teknoloji gezegeni haline getirebilecek bir adamdı…

 6. Walter Isaacson’ın kaleme aldığı STEVE JOBS isimli kitapta bu konuya değinilmiştir ve kitabın yazarı Walter Isaacson, Steve Jobs’a ilk olarak bu hikayenin doğru olup olmadığını sormuştur bu bilgiye kitabın başlarında ulaşabilirsiniz.Steve Jobs ise tamamen bir uydurma olduğunu hic o yonden düşünmedigini söylemiştir.kitabın ilerleyen bölümlerinde ise, Apple logosunun ortaya cıkısı başka bir başlık altında değinilmiştir ve logonun kaynağının, Steve Jobs’ın şirket kurulum aşamasındayken elma bahçelerinde çalışmasıyla doğrudan ilgili olduğundan bahsedilmiştir

 7. Bir de bu hikayenin siyonizm içerikli olanı var. O benim daha çok ilgimi çekmişti ya da şöyle söyleyelim: İsteyen istediği yöne çekiyor aslında :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir